ballot measures school board candidates cochise coconino graham la paz maricopa mohave navajo pima pinal santa cruz yavapai yuma apache election 2018 question spread the word

Navajo County

*Winners for each race are denoted by an asterisk. Election results as of 11/10/2020.

For more information about the Navajo County school governing board elections, visit navajocountyaz.gov.


Blue Ridge Unified School District #32

X open seats 

Candidate Name Contact Information
Jennifer Brimhall* n/a
Diana Butler* n/a
Chuck Waldo* n/a

Cedar Unified School District #25

X open seats 

Candidate Name Contact Information
Jarrahlyn Begaye* n/a

Heber-Overgaard Unified School District #6

X open seats 

Candidate Name Contact Information
Patricia Weber* n/a
Christin King (Write-in)* n/a

Holbrook Unified School District #3

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Olivia Jaquez* n/a
Ferrel Knight* n/a
Craig Stuart* n/a

Joseph City Unified School District

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Andrew Bushman* n/a
Karsten Flake (Write-In)* n/a
Eldon Larsen* n/a

Kayenta Unified School District #27*

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Joseph Bia Jr.* n/a
Evangeline Bradley-Wilkinson (Write-in) n/a
Royd Lee* n/a
James Nez* n/a

Northern Arizona Vocational Institute of Technology – NAVIT

X open seats 

Candidate Name Contact Information
Chrisopher Susag (Heber)* n/a
Randy Murph (Holbrook)* n/a
Joseph Hansen (Joseph City)* n/a
Calvin McNeil (Show Low, Write-In Candidate)* n/a
Robin Palmer (Snowflake)* n/a
Jerry Gloshay Jr. (White River, Write-In Candidate)* n/a

Northland Pioneer College*

2 open seats – District 1 and District 4

Candidate Name Contact Information
Joan Ann Gray (District 1) n/a
Kristine Laughter (District 1)* n/a
Everett Robinson (District 4)* n/a

Pinon Unified School District #4*

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Michael Bahe (Write-In Candidate) n/a
Maranda Bitsui* n/a
Tommy McCabe III* n/a
Bessie Smith-Allen n/a
Phyllis Tachine n/a
Dorothy Yazzie* n/a

Show Low Unified School District #10*

2 open seats 

Candidate Name Contact Information
Kelly Boyer (Write-In Candidate) n/a
Marci Judd (Write-In Candidate) n/a
John Larson II* n/a
LaMista Schultz* n/a

Snowflake Unified School District #5

X open seats 

Candidate Name Contact Information
Shea Flake* n/a
Cory Johnson* n/a
Wendy McVicker* n/a
Carol Palmer (2-year term)* n/a

Whiteriver Unified School District #20

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Frank Endfield Jr.* n/a
Cheyanne Littleman* n/a
Matthias Lupe* n/a

Winslow Unified School District #1*

3 open seats 

Candidate Name Contact Information
Laura Carrell (Write-In Candidate) n/a
Sharon Greenwood n/a
Joseph Hartnett* n/a
Allen Leonard* n/a
Debbie Martinez* n/a